A nyitóbeszéd után a külügyi bizottság szenátorai kérdezték Blinkent. Az akkor még egy napig republikánus vezetésű testületben az első kérdező Bob Menéndez, New Jersey szenátora, a bizottság legrangosabb demokrata tagja volt, aki Iránról és Kínáról faggatta őt. A külügyminiszter-jelölt világossá tette: „Biden elnök elkötelezett aziránt, hogy Irán ne szerezzen nukleáris fegyvert”, valamint „ha Irán visszatér az atomfegyver-megállapodásban foglaltaknak való megfeleléshez, mi is visszatérünk – azzal a céllal, hogy tartósabb és erősebb egyezségre jussunk”. Kínával kapcsolatban Blinken úgy fogalmazott:
„ők jelentik minden nemzetállam közül a legnagyobb kihívást az Egyesült Államokra”.
Ron Johnson, Wisconsin republikánus szenátora először a Trump-kormány külpolitikai eredményeiről kérdezte Blinkent, aki egyetértett mind az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közötti békeszerződéssel (Abraham Accords), mind Koszovó és Szerbia gazdasági kapcsolatainak normalizálásával, Kászem Szolejmáni tábornokért, az iráni Forradalmi Gárda tavaly amerikaiak által semlegesített parancsnokáért „senki nem hullajt könnyeket”, bár Blinken úgy érzi, „ettől az akciótól kevésbé vagyunk biztonságban”, Kínával kapcsolatban pedig kifejezetten örül neki, hogy Trump elnök keményebben lépett fel ellenük, bár ennek módjával nagyon nem ért egyet.
A Líbiában az Obama-kormányzat beavatkozása nyomán előállt anarchikus, fejetlen, terrorveszélyes helyzetről úgy fogalmaz: „egyik pártnak sincs a jó ötletekre monopóliuma”, és alapvetően egy dolgot nem mértek fel helyesen: egyrészt „nem kezeltük helyén teljes mértékben azt a tényt, hogy Kadhafi az évek során bebiztosította, hogy hatalmával ne rivalizálhasson senki, következésképpen nem volt hatékony bürokrácia és hatékony kormányzat, amellyel dolgozhattunk volna, miután ő eltűnt a színről”. Ebből következett, hogy „Kadhafi után több tér maradt a szélsőséges csoportok számára”.
Mitt Romney volt republikánus elnökjelölt, Utah szenátora Kínáról faggatta hosszasan a külügyminiszter-jelöltet. Válaszában Blinken kiemelte: „Nagyon sok feltűnő gyengeség van, amiket Kína továbbra is eltitkol, mikor modelljét terjeszti a világon, de alternatíva híján jobban sikerül ez nekik, mint gondolnánk. A mi kötelességünk bebizonyítani, hogy a mi víziónk, a mi politikánk és a mi módszereink hatékonyabbak, jobban szolgálják az embereket.” Ennek kapcsán felhívta a figyelmet a nemzetközi szervezetek fontosságára: „Ha visszahúzódunk a világból, visszahúzódunk az intézményekből, visszavonulunk a vezető szerepből, amelyet a szabályok és normák formálásában játszottunk,
az szabad pályát nyit Kína előtt, hogy az évszázadot a mieink helyett a saját szabályai szerint írja újra.”
Kitért arra is, hogy a technológiailag fejlett demokráciáknak be kell bizonyítaniuk, modelljük hatékonyabb, mint a technológiailag szintén fejlett diktatúráké. Romney Tajvannal kapcsolatos kérdésére óvatosabban válaszolt: úgy fogalmazott: „szeretném, ha Tajvan nagyobb szerepet játszana a világban, ideértve a nemzetközi szervezeteket is, amennyiben azok a szervezetek nem szabják az országstátuszt a tagság követelményéül, Tajvan legyen tag, de más esetekben is vegyen bennük részt.”